سردردهای تنشی را درمان کنیم

سردردهای تنشی را درمان کنیم

 

  • * این سردرد می‌تواند با مصرف خوراکی‌هایی همچون شکلات یا پنیر شروع شود و اغلب افرادی که عادت به مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار دارند در مواقعی که مصرفشان را به کمتر از حد معمول می‌رسانند دچار سردرد تنشی می‌شوند.

سردرد انواع گوناگونی دارد که شامل سردرد تنشی (عصبی)، سردرد خوشه‌ای، میگرن و سردردهای ناشی از بیماری‌های چشم، گوش، دندان و… است.
در این نوشتار قصد داریم درخصوص سردرد تنشی نکاتی را مورد توجه قرار دهیم و افراد را با علائم و علل شایع آن آشنا کنیم و اقداماتی را به منظور التیام سریع‌تر آن مدنظر قرار دهیم.
* سردرد تنشی ناشی از انقباضات سفت عضلانی در نواحی گردن، شانه‌ها، سر و فک است و اغلب افرادی که دچار افسردگی، استرس و اضطراب هستند به این نوع سردرد مبتلا می‌شوند.
* درد در نواحی جلوی سر، گیجگاهی و اطراف چشم‌ها احساس می‌شود و معمولا از پشت سر شروع شده و به قسمت‌های جلو انتشار می‌یابد.
* این سردرد می‌تواند با مصرف خوراکی‌هایی همچون شکلات یا پنیر شروع شود و اغلب افرادی که عادت به مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار دارند در مواقعی که مصرفشان را به کمتر از حد معمول می‌رسانند دچار سردرد تنشی می‌شوند.
* علت‌های بروز این سردرد زیاد است، اما شایع‌ترین آن نگهداشتن طولانی مدت سر در یک جهت و حالت، مانند مطالعه کتاب و روزنامه یا کار با رایانه، قرار دادن گردن در وضعیت نامناسب هنگام خواب، کار و فعالیت چشمی بسیار زیاد و مداوم، محکم فشار دادن دندان‌ها و آدامس جویدن طولانی‌مدت در مواقع عصبانیت و خشم است. مصرف زیاد الکل و سیگار و همچنین سرماخوردگی، سینوزیت و آنفلوآنزا نیز این نوع سردرد را تشدید می‌کند.
راه‌های رهایی
این نوع سردرد برخلاف برخی از سردردها همچون میگرن با مسکن یا مصرف برخی از انواع آرامبخش‌هایی که توسط پزشک معالج تجویز شده بهبود می‌یابد. برای رهایی از درد و پیشگیری از بروز سردردهای بعدی، گرم نگهداشتن و ماساژ دادن سر بخصوص در ناحیه پشت گردن، استفاده از بالش‌های طبی، ورزش کردن و تغییر وضعیت خواب می‌تواند موثر باشد.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید